• " Hayat Çekmeye Değer ! " - SAMFAD

ÜYE PORTFOLYOLARI

BİLAL DİNDAR

Fotoğrafla ilk tanışmam 1960’lı liseli yıllarımda olmuştu. Fakat uzun sürmemişti. Paris’te doktora öğrenciliğimin son yıllarında (1975) onunla tekrar buluştuk. Özellikle, Paris’in güzel fotoğraflarını çekmiş, hatta bir Fransız arkadaşım, bana yazdığına göre, onlardan posterler yaptırmıştı. O posterleri hiç göremem benim için bir şansızlıktır.

Hayatımda yapmayı hiç düşünmediğim yöneticiliği çalıştığım üniversitemde yapmak zorunda kalmıştım. Zor ve yıpratıcı olan bu görev, 25 yıl içinde beni, bedenen ve ruhen fazlasıyla yormuştu. Bir çıkış arıyordum.

1999 yılın yaz aylarında Ünye’de, sahibini tanıdığım bir fotoğrafçının dükkân vitrininde, eski iskelenin güzel bir gün doğumu fotoğrafı dikkatimi çekmişti.  Fotoğrafı kimin çektiğini sorduğumda orada ‘’bunu siz de çekebilirsiniz’’ şeklinde aldığım cevap adeta beni tetiklemişti. O günden itibaren kesintisiz fotoğraf çekiyorum.

2003 yılında tanıştığım SAMFAD üyeleriyle birlikte fotoğraf çekmek üzere düzenlene gezilere zevkle katılmaya başladım.

Fotoğraf çekimi hakkında öğrendiğim bilgilerimin çoğunu SAMADF’lı arkadaşlarımdan öğrendim ve öğreniyorum. SAMFAD adeta benim için ikinci bir adres oldu. 13 Aralık 2016